Шумът, който генерират климатиците, често може да бъде източник на дразнение и нервност. В тази статия ще разгледаме няколко метода и техники за обезшумяване на климатиците, които ще ни помогнат да създадем по-спокойна и удобна среда у дома или на работното място.

Почистване и поддръжка

Един от основните фактори, които влияят на нивото на шум от климатика, е неговото общо състояние. Редовното почистване на филтрите и вентилационните отвори може да подобри работата на климатика и да намали шума, който издава. Замърсените филтри и вентилационни отвори могат да причинят по-голямо напрежение на вентилаторите, което води до по-силен шум, заради затормозената работа на системата.

Разположение на климатика и правилен монтаж

Правилното разположение на климатика играе важна роля за неговия шум. Ако климатикът е поставен в близост до прозореца или на открито място, шумът от него може да се чува по-ясно. Оптималното му разположение трябва да бъде далече от места, където хората се задържат по-дълго време, за да не чуват дразнещи шумове. Не е препоръчително външните тела на климатичните системи да бъдат монтирани на стени на спални помещения, където биха предизвикали дискомфорт. Правилно извършеният монтаж е от ключово значение за нормалната работа на климатика. Не опитвайте да монтирате климатикът си сами, а се доверете на опитни техници, който да извършат монтажа.


Използване на функции за намаляне на шума

Климатиците от последно поколение и висок клас са проектирани да бъдат максимално безшумни и разполагат с набор от функции, спомагащи за регулиране на шума („Тих режим“, „Режим сън“ и регулиране скоростта на вентилатора). Съвременните модели климатици обикновено издават шум с ниво около 25 dB (вътрешното тяло) и 50 dB (външното тяло). За сравнение звукът при шепот е 25-30 dB. Максимално тихите модели климатици имат минимално ниво на шум – 19 dB. Разгледайте нашата класация за ТОП 5 на най-безшумните климатици.

Използване на звукопоглъщащи материали

Един от най-ефективните начини за намаляване на шума от климатика е използването на звукопоглъщащи материали. Тези материали могат да бъдат поставени около климатика или в близост до него, за да абсорбират звука, преди да се разпространи в помещението.

Инсталиране на антивибрационни тампони

Вибрациите също могат да допринесат за по-голямата част от шума, идваща от климатика. Инсталирането на специални антивибрационни тампони под устройството може да помогне за намаляване на вибрациите и съответно на шума. В сайта ни ще намерите Антивибрационни тампони на ниска цена.

Обновяване на стари модели

Ако вашият климатик е стар модел, може да се окаже, че неговата технология за намаляване на шум не е толкова ефективна, колкото на новите устройства. Обновяването на стария модел с нов и по-модерен може да доведе до значително намаление на шума и по-добър контрол на шума в помещението.


Избор на хиперинверторен климатик пред инверторен

Хиперинверторните климатици са модели от последно поколение с максимално усъвършенствана технология на компресора, което гарантира и ниски шумови нива на системата в режим на работа.

Шумът от климатиците може да бъде натрапчив и нежелан елемент в нашия ежедневен живот. Но с правилна поддръжка, разумно разположение, правилен монтаж и използване на подходящи техники за обезшумяване, можем да създадем по-спокойна и приятна обстановка. Независимо дали става въпрос за дома или офиса, намаляването на шума от климатика може да допринесе за увеличаването на нашия комфорт и концентрация.

Ако въпреки всички съвети и препоръки, климатикът продължава да издава силен и неприятен шум, който не е присъщ при нормалното му функциониране, обърнете се към специалист за профилактика и проверка на климатичната система. Консултирайте се с професионалисти в областта на климатичните системи, за да ви предложат решения за намаляване на шума и да инспектират системата, за да сте сигурни за нейното безопасно и нормално функциониране. Не се колебайте да ни потърсите при нужда от профилактика на климатик на телефон 0890 94 3333.