За добрата работа на климатичната система е нужно да почиствате редовно въздушните й филтри. Непочистените филтри водят до натоварване на климатика, съкращаване на неговия живот, по-високи сметки за електроенергия и влошено качество на въздуха в помещението. Препоръчително е филтрите да се почистват на всеки две седмици и при нужда от подмяна да бъдат сменяни с нови. Добре е филтрите да се подменят преди началото на двата най-интензивни сезона за климатика – летния и зимния.

Самото почистване на филтрите ще го опишем в три прости стъпки, който да следвате:

  • Осигуряване на безопасен достъп до филтрите

Преди да започнете работа по климатичната система, уверете се, че сте я изключили и тя не е в работен режим! Следващото действие е да отворите капака на вътрешното тяло на климатика, за да имате достъп до филтрите. Всяка марка и модел климатик може да имат собствена специфика при отварянето на капака, за това, ако имате съмнения как точно да го отворите – прочетете в инструкциите за употреба на системата.

  • Изваждане на филтрите

След като вече сте отворили капака на вътрешното тяло на климатика, най-отпред виждате две мрежички, монтирани на пластмасови основи – това са праховите филтри, които трябва да почистите. Извадете внимателно филтрите и ги проверете дали са в изрядно състояние. Ако мрежичката е скъсана или ако филтърът е деформиран, то той трябва да бъде сменен с нов. Ако всичко с филтъра е наред, преминавате към почистването му.

  • Почистване на филтрите

Самото почистване на филтрите е лесно и просто – трябва да премахнете натрупалите се прах, косми и други фини частици от филтъра. Най-добре е първоначално да премахнете натрупалите се мръсотии с прахосмукачка. След което измивате филтрите под течаща вода. Ако филтрите са силно замърсени или усещате лоша миризма от тях – накиснете ги за няколко часа в препарат, за да ги почистите от всякакви вредни микроорганизми. След което ги изплакнете отново под течаща вода и ги оставете да изсъхнат напълно преди да ги върнете обратно в климатика. Много е важно филтрите да са добре изсъхнали, защото от влагата се образува среда, подходяща за развитието на микроорганизми, плесен, мухъл и лоши миризми. Почиствайки филтрите бъдете много внимателни, тъй като мрежата им е фина и лесно може да бъде повредена!

Екипът на klimatici.bg се надява, че статията Ви е била полезна!