Енергийната ефективност на електрическите уреди е изключително важна, защото това е водещ показател и гарант за ниско потребление на ток и ниски сметки всеки месец. Повечето клиенти не отдават значимото внимание на това каква е консумацията на електричество на старите им електрически уреди и колко всъщност биха спечелили, ако ги заменят с нови енергийно ефективни.

Известен факт е, че бойлерът е едни от най-енергийно неефективните уреди в домовете ни. Енергийния им клас е много по-нисък от този на хладилниците и климатиците. Има нововъведени няколко изисквания за енергийната ефективност и на този тип уреди като едни от най-големите консуматори на средствата за електроенергия.

Консумацията на електроенергия годишно е около 2000 kWh само от бойлера, като в зависимост от цената на тока това е около 400-500 лв. годишно само за затоплянето на водата. Конвенционалните електрически бойлери в най-добрия случай са енергиен клас С, като при малолитражните до 30 литра той-може да достигне и до А, а при най-модерните бойлери от 50 до 150 литра енергийния клас е В. При тези уреди най-високия енергиен клас не стига до А+++, както при климатиците.

Имайте предвид, че бойлерите се делят на два основни вида, спрямо методa им на работа и нивото на енергийна ефективност, което постигат. Обръщаме внимание на това, за да знаете какво да търсите, когато Ви предстои закупуване на нов бойлер за Вашия дом:

1 - Конвенционалните електрически бойлери, при които водата се загрява директно от електрически нагревател.

2 - Бойлерите с индиректно загряване. При тях е характерно, че са изградени със специални съдове (вградена серпентина, водна риза или буферни съдове), в които се съхранява загрятата от външен източник вода. Те имат електрически нагревател, който обаче се явява помощен и влиза в употреба при необходимост от допълнително загряване.

Етикетите за енергийна ефективност на бойлерите дават информация и за звукът в децибели, който обикновено е под 20 dB. При етикирането важна роля играят групата, в която попада бойлерът, както и обемът му. Класовете се определят по следния начин:

Електрически бойлери с обем:

  • до 36 литра - клас A
  • от 37 до 100 литра - клас B
  • от 101 до 150 литра - клас C

Бойлери с индиректно загряване от 60 до 150 л. Те са най-високият енергиен клас е А+.

За максимално икономичен и енергийно ефективен бойлер, Ви съветваме да се насочите към модели с индиректно загряване и такива, който имат функция за Wi-Fi управление, тъй като това е доста полезно, когато става въпрос за необходимост от топла вода. 


На сайта на www.klimatici.bg може да намерите голямо разнообразие от бойлери с висока енергийна ефективност и дълъг живот. Заменете стария си уред с нов, за да спестите повече разходи за електроенергия през следващите години.