Случвало ли ви се е в жилището да се задържи влага и да се образува мухъл и плесен, с които трябва да се преборите? Повечето от Вас биха отговорили ДА. Това е нормално явление особено през зимния сезон, когато между температурата вътре в дома и температурата навън има огромна разлика. Когато топлият въздух в помещението срещне най-студените части от жилището – прозорец и външна стена, се образува конденз. Този конденз е причината за образуването на малки капчици вода по повърхностите и образуването на влага. С времето от влагата се развива плесен и мухъл, които се разпростират на все по-голяма повърхност, ако не се предприемат навременни мерки. Както знаете мухълът и плесента влошават качеството на въздуха в помещението и влияят неблагоприятно на здравето на човека.

Решението на този проблем е влагоуловителят. Но тук възниква въпросът кой влагоуловител би бил подходящ за конкретното помещение. Има лесна формула, по която може да изчислите нужния дебит на въздуха, който трябва да притежава уредът, подходящ за вашето помещение. Формулата е следната:

Дебит на въздуха = Обем на помещението х 3

Дебитът на въздуха показва какво количество влажен въздух може да премине през уреда за един час. Спрямо този показател се определя кой влагоуловител би бил правилен избор за съответното помещение. Не е добре да използвате по-слаб или по-силен влагоуловител от вашите нужди. По-слабият няма да бъде достатъчно ефективен и няма да отстрани влагата напълно, а по-силният може да изсуши въздуха в помещението до такава степен, че да повреди повърхността на мебелите. Ето защо също така не е добра идея да използвате професионални влагоуловители у дома – те са предназначени за по-големи помещения и силно изсушават въздуха.

Основно влагоуловителите се делят на два вида.

Първият вид са малки кутии с вместимост до 2л., които действат със специални абсорбиращи таблетки. Тези таблетки трябва постоянно да се подменят с нови, което е един многократен разход за потребителя.

Вторият вид са масово предлаганите на пазара влагоуловители на ток. Въпреки, че работят с ел. енергия, тяхната консумация е минимална и са доста икономични. Тяхната вместимост може да варира от 2 до 15 литра, а абсорбираната влага от 10 до 70 литра на ден в зависимост от модела. Температурата на въздуха, който излиза от влагоуловителя, е с от 3 до 8 градуса по-висока от тази на първоначално засмукания въздух от помещението.

За да функционира правилно един влагоуловител е добре да спазвате следните съвети при неговата употреба:

  • Когато влагоуловителят работи, вратите и прозорците на помещението трябва да са затворени, за да не влиза постоянен допълнителен въздух. Не забравяйте, че дебитът на въздуха е изчислен на база обема на конкретното помещение, а ако има отворени врати и прозорци дебитът на въздуха ще се увеличи многократно.
  • В близост до влагоуловителят не бива да има източник на топлина – отоплителна или готварска печка например, защото топлината би влошила неговата работа.
  • Уредът трябва да работи само в температурния диапазон, посочен в инструкциите за употреба. Обикновено диапазонът е от 5 до 35 градуса.
  • Влагоуловителят трябва винаги да е изправен, без значение дали е в работен режим или не, тъй като в него има фреон, който може да изтече, ако уредът се наклони.
  • Не покривайте уреда, докато е в работен режим.
  • Препоръчително е влагоуловителят да се постави в средата на помещението за максимална ефективност.

Надяваме се, че тази статия Ви беше полезна и ще Ви помогне в избора на влагоуловител.