Кога и защо климатикът преминава в режим DEFROST?
Буквално в превод от английски език наименованието на този режим означава размразяване. Режимът предотвратява от замръзване и заскрежаване топлообменника на външното тяло през студените месеци.
При нормална работа на климатичната система в режим отопление, фреонът загрява вътрешния топлообменник, като в същото време охлажда външния. Но това охлаждане на външното тяло в комбинация със студено, влажно и мъгливо време води до образуване на скреж и лед по него, което е предпоставка за замръзване на системата и появата на сериозни повреди.
За да се избегне замръзване на системата, режимът се включва автоматично, благодарение на температурен датчик, който се намира във външното тяло на климатика. Когато се стартира режим Defrost, климатикът не затопля помещението, а използва топлината, за да размрази образувалия се от конденза лед и скреж по топлообменника на външното тяло. Колкото по-топъл е въздухът в помещението, толкова по-бързо ще се саморазмрази външното тяло на климатика. По-честото преминаване в режим Defrost, предотвратява от замръзне и евентуална повреда климатичната система . При лоши метеорологични условия размразяването стартира на около 40-60 минути. А самият процес е с продължителност от 5 до 10 минути. Колкото по-студено и влажно е времето навън, толкова по-често ще се стартира функцията Defrost. Повечето климатици са оборудвани със светлинен индикатор, който свети, докато системата е в режим Defrost или на дисплея на дистанционното се изписват инициалите „df“.
След като температурният датчик на външното тяло е отчел нуждата от активиране на режим Defrost, това е знак, че съществува опасност от заскрежаване на топлообменника на външното тяло – в този случай не прекъсвайте работата на климатика, за да довърши процеса на размразяване.
В заключение съветът ни е – Не изключвайте климатика през ледовитите зимни дни! Това ще гарантира, функцията Defrost да се включва автоматично при необходимост, което пък от своя страна гарантира нормалната работа на климатика. През студените периоди от зимния сезон е по-добре да регулирате температурата, правейки я с няколко градуса по-ниска, вместо да изключвате климатика изцяло. Така системата ще работи равномерно без натоварване и ще консумира по-малко количество ел. енергия.
Екипът на klimatici.bg се надява, че статията Ви е била полезна!